Muuseum

Muuseum

Pikk 9 Väätsa Järvamaa

Avatud R,L,P 11-18. Muudel aegadel ja päevadel avatud eelneval kokkuleppel (514 3262, 5666 3991). 

Eesti jalgrattamuuseum kajastab jalgratta kui kunagise olulise transpordivahendi ajalugu Eestis kuni 1990. aastani. Väljas on üle 150 ajaloolise ratta, samuti hulga esemeid ja fotosid. Erilise tähelepanu all on Eesti 1920.-30. aastate rattatööstus. Siit leiab 1869. aasta täismetallist jalgratta,  ümber maailma reisinud ratta,  kui ka muud põnevat. Muuseumimaja on sisustatud 20. sajandi alguse stiilis, külastajaile mängime 1929.a grammofoni.  Muuseum tegutseb 1893 ehitatud Väätsa ajaloolises vallamajas, mis on ümber ehitatud kunagises Eestimaa teede keskpunkis asunud keskaegsest maanteekõrtsist. Lisaks jalgratastele leiab muuseumist ka muid ajaloolisi tehnikaesemeid - telefone, raadioid, grammofone, kirjutusmasinaid, õmblusmasinaid jpt.

  • täispilet – 7 € 
  • õpilased, tudengid, pensionärid, jalgrattaga tulijad – 5 €
  • kuni 8-aastased lapsed – 0 €
  • perepilet – 19 €
  • grupisoodustus  üle 10 inimese -10%, üle 20 inimese -20%
  • giiditeenus ettetellimisel  20 

Tasuta saavad muuseumisse sisse:

  • enne 1944.a. valmistatud jalgrattaga tulijad
  • muuseumitöötajad
  • ICOMi ja ICOMOSi liikmed

Lisaks jalgratastele on muuseumi seitsmes saalis ka veel hulganisti detaile, fotode reprosid ja muud juurdekuuluvat. Väljapaneku tutvustusmaterjalid oleme koostatud eesti ja inglise keeles, alakorrusel olevat väljapanekut ilmestab ka 20. sajandi alguse sisseseade ning mööbel, taustaks mängib 1920.-30. aastate muusika.

Ekskursioone oleme võimelised pidama eesti, inglise, vene ja soome keeles. Tavapärane ringkäik muuseumis võtab aega umbes poolteist tundi, kiire läbijalutamine pool tundi kuni tunni. Meil on olemas ka tunniajaline spetsiaalprogramm kooliõpilastele "Jalgratas läbi ajaloo, ajalugu läbi jalgratta", mida pakume ettetellimisel.

Lisaks pakume muuseumis seminariteenust kuni 25 inimesele.

 

 

Eesti Jalgrattamuuseumi hoone on Väätsa ajalooline, 1893. aastal valminud vallamaja. Hoone renoveerimise käigus 2013-16 kohendasime ma selle muuseumi tarbeks. ametlik avamine oli 17. mail 2015.

illustratsioonillustratsioonOleme avatud pakkumistele hoidmaks kõikide huviliste unikaalseid ajalooväärtusega jalgrattaid deponeerituna meie muuseumis. Me soovime, et muuseumis saaksid eksponeeritud võimalikult paljude huviliste rattad üle Eesti. Jalgrattaspordi ajalugu pole meil esialgu kajastatud - kui keegi soovib seda teemat katta, siis sellealane koostöö on igati teretulnud.

illustratsioon