RattadEesti rattadMeesterahva jalgratas Rudoni, 1929.a.

Meesterahva jalgratas Rudoni, 1929.a.

Valdo Prausti vanajalgrataste erakogust.

Valmistatud Rudolf Niibo poolt tõenäoliselt Tallinnas, raaminumber 334910. illustratsioon

Rudolf Niibo patenteeris 1928. aastal Eesti Patendiametis kiilukujulised raamitugevdused, mille järel hakkas ta samal aastal valmistama sellele vastavaid jalgrattaid RUDONI, mille marginimetuse ta tuletas oma nimest.  Kuna raami esiosa kiilukujulised tugevdused olid nikeldatud, andis see raamile ja kogu rattale väga luksusliku soliidse välimuse (mis meenutas veidi Austria Puchi).

Muus osas oli Rudoni ratas ajastule tüüpiline - allapoole painutatud leistang pöördpiduriga, 60 hambaline esiketiratas (meesterahvarattal), Torpedo Weltmeister vabajooks, 28" rantrehvidele mõeldud veljed jne. Konkreetsel rattal on peal Wittkop sadul ümara toruga. Tõenäoliselt kasutas Rudolf Niibo rataste valmistamiseks turul saadavaid tüüposi, v.a. muidugi omapatenteeritud tugevdused.

Ka raamikunistused on soliidsed - kahvli otsad on nikeldatud, nikli ja värvi piirimail on punased triibud. Raami värvitud osa on kaunistatud hõbedaste paaristriipudega. Raami kaldtrorul on kiri RUDONI koos kaunistuslillekestega, püsttorul ja tagaporilaual esimärgi motiivi kordav vesipilt-märk.

Ratas on saadud jäänustena 2008 - puudusid rattad ja porilauad. Restaureerimise käigus sai need asendatud, samuti taastatud algne välimus. Värvikaunistuste osas sai võetud eeskuju osaliselt säilinud välimusega Rudonidelt.