RattadRootsi rattadHusqvarna kaubaveoratas, 1939.a.

Husqvarna kaubaveoratas, 1939.a.

Husqvarna kaubaveoratas mudel 338 on valmistatud Rootsis 1939. aastal, raaminumber 571251.

illustratsioonKaubaveorattal on 26x2" mõõdus tagaratas  (st tavalisest jalgrattast veidi väiksem ja jämedama rehviga) ning väike 20x2.5" mõõduga esiratas. Esiratta kohal asub suur kauba veoks mõeldud pakiraam, mis on jäigalt kinnitatud rattaraamile. Tehase andmetel võis sinna paigutada kuni 90 kg kaupa. Rattaraamil on pakiraami kindlamaks hoidmiseks kaks horisontaaltoru – üks üleval, teine aga keskel. Pakiraami alaosas asub mahakeeratav tugi.

Selliseid kaubaveorattaid valmistasid 1920.-30. aastatel paljud tootjad, peale Husqvarnade liikus Eestis ka Saksamaa tootjate (NSU, Wanderer jt) omi.

Ratas oli säilinud armetute jäänustena. Esialgu oli rattast olemas  vaid raam ja esikahvel, millele üsna pea õnenstus juurde hankida 20" mõõdus esiratas. 2012.a. sügisel õnnestus hankida ka pakiraam, mis võimaldas jalgratta 2013.a. kevadel hädapäraselt komplekteerida. Ülejäänud detailid on tavaliste jalgratastega enamjaolt identsed, vaid esiporilaud tuli ise ühest jäänusest ümber painutada.

Ratta põhjalikum restaureerimistöö - värvkatte,värvikaunistuste ja galvaanika taastamine - seisab veel ees. Ratas oli algselt sinist värvi.