8 postitust / 0 uut
Viimane postitus
Anonüümne
Kaks ratast

Tere.Naistekaga on asi lihtne - kolmekümnendate lõpp. Vahetatud on veljed, pedaalid ja sadul.Palun abi meesteka identifitseerimisel. Ise kaldun arvama, et Eestis inglise osadest kokkupandu. Originaalis oli must. Huvitavad detailid on ees suur 61 hambaga hammasratas ja ülilai esimene porikaitse. Pedaalid vist sai vahetatud ja sadul võib olla samuti võõras.http://www.ormar.info/uus/rattad/index.phpTänan

link uuesti
Re: Kaks ratast
Priit
Re: Kaks ratast

Ilusad jalgrattad! Naistekas peaks olema suisa 1940-nda aasta toodang, aga meesteka kohta ei oska midagi arvata. Inglise osadest on seal vast ainult silt, kui seegi "päris" inglise toode on. Ei saa aru, mis kiri/nimi seal sildil diagonaalis jookseb? Aga igatahes huvitav asi, pole midagi sellist enne näinud (ketiratast, silti). Suur raaminumber viitaks ikkagi saksa raamile ehitatud tallapressile, muud detailid ka rohkem ja vähem saksa tüüpi. Võiks katsuda otsida raaminumbri ja tagarummul oleva astanumbri järi saksa tootjate hulgast, aga tagaratas ei pruugi algne olla.

Anonüümne
Re: Kaks ratast

Tänan vastuse eest, Priit. Jätkasin otsinguid ja ainukese vihje kaubamärgile -The Royal Block- leidsin ajalehest Tallinna Teataja reklaamist 26. aprill 1914. Raami number tundub klappima RALEIGH 1914 omaga, aga kardan teha kaugemaleulatuvaid järeldusi. Miski ei garanteeri et silt küljes algusest peale. (pildid galeriis) Tean, et isa ostis ratta pruugituna vahemikus 1937-39 ja mainis ratta tootmisaastaks kas 1926 või 28 (ei mäleta täpselt). Võimalik, et tegu hea jutuga kaupmehega, kes maapoisil jaoks odomeetrit kruttis :) Tagarummul on arv 37. Vist näitab Torpedo rummul tootmisaastat. Oleksin tänulik lingi eest, kust vaadata saksa tootjate raaminumbreid.

Priit
Re: Kaks ratast

Pole jälle vahepeal seda foorumit vaadanud, vabandan!Jah, 37 on rummu valmistamisaasta, ka sadul võiks sinna aastasse sobida. Torpedo link istub ilusasti tagahargi toru ümber. Samas sisemuhvidega raamid olid rohkem levinud tõesti varasematel aastakümnetel, kuid mõnedel mudelitel jätkus nende kasutamine ka veel 30-ndate teisel poolel, pean silmas analoogseid nn saksa tüüpi raame. 2-kohalisi aastaarve, näiteks 37 jne võib leida ka kuullaagri separaatoritelt ja koonustelt, näiteks esiratta omadelt (ei saa sotti, kas veljed om ühte nägu-tegu, kas esiratas võiks algne olla? Keskjooksu juba rasken lahti lammutada. Esimene ketiratas tundub kahtlaselt suur selle raami jaoks, jääb mulje, et kipub peaaegu vastu alumise tagahargi toru käima, aga see võib lihtsalt pildilt niimoodi paista. Ei taha uskuda, et tegu on inglise rattaga, veel vähem, et Raleigh toodang. Mõnede saksa tootjate aasta/raaminr andmeid võob leida siithttp://www.fahrradsammler.de/index.php?article_id=163On olemas saksa vanajalgratta foorumhttp://www.altesrad.net/phpBB3/viewforum.php?f=2seal on mõned terased huvilised, aga mõnest asjast, ka saksa omadest, ei tea nad ka suurt midagi. Ikkagi huvitaks, kas on võimalik sellel sildil seda diagonaalset joru lahti dešifreerida?

Priit
Re: Kaks ratast

Kirjutan veel... Esihark ja lenks on samas siiski nn vanemat tüüpi, paistab, et esiratta võlli jaoks on kahvli harude otsas augud, mittr pilud. Ja 20-ndatel aastatel ning enne seda kasutati galvaanilise kattena niklit, mis on kollaka varjundiga ja 10 x pehmem, kui kroom, mis tuli saksamaal jalg- ja mootorratastel kasutsele jämedalt 1930, kuigi ka edasi kasutati niklit, olenevalt tootjast ja mudelist. Sadula ja tagarummu detailidel paistab kroom, on sinaka varjundiga, külmema tooniga, ka esiratta rummul tundub olevat kroom, nii et need detailid võivad olla hilisem lisand. Silt on ees korralike neetidega ja võiks ikkagi algne olla, aga kindlust muidugi pole. Pedaalid on nõukogude aegsed, tsaari aega jäävad vändad võiksid olla kandilise ristlõikega, aga päris kindel ei ole. Ketiratas on jah huvitav ja võiks mingit infot anda. Välistada ei saa, et tegu võib ollagi Nicolai müüdud raamiga, sildi tegumood sellesse aega sobiks. Võiks saata pildid Läti spetsialistiJanis Sereginsile, vb oskaks ta midagi arvata? Võiksin ise saata, kui huvi on?

Priit
Re: Kaks ratast

No kui läks juba kirjutamiseks... Eeldades, et see The Royal Block võiks tõesti olla aastast ca 1914, siis sobiks vb Opelhttp://www.tilman-wagenknecht.de/nummern/opel.pdfSildi ülemine osa on ka tollase Opeli sildil kasutatu sarnane. Tollal ja ka hiljem telliti ja kaunistati sageki tuntud jalgrattatootjate toodangut nn "oma siltidega", ka näiteks 20-ndate lõpul, Opeli jalgrattatootmise hiilgeajal oli opeli toodangul kasutusel palju anonüümseid raamisilte, opeli toodangut pandi kokku edasimüüjate poolt ja opel ei soovinud selle kvaliteedi eest vastutada, sellist toodangut oli ka Eestis müügil, näiteks Alepo, Hassia, Sport , Phönix, Matador jne. Üks ilmselt 1914 aasta Opel on Virtsus komplekteerimisel, Opeli jalgratastest on ka raamat välja antud, kuigi seal konkreetsetest jalgratastest eriti midagi suurt pole, raamat on mul olemas, õhtul katsun selle pilguga seda lapata.

Anonüümne
Re: Kaks ratast

Tere Priit. Tänan põhjaliku (ja veel põhjalikuma) vastuse eest. Ise poleks ma kunagi selleni jõudnud, seda enam, et saksa keelega pole mul kuigi head suhted. Asi muutub üha huvitavamaks. Piltide Lätti, spetsialistile saatmise idee tundub huvitav. Seda enam kui annate juhiseid konkreetsete, iseloomulike detailide kohta mida pildistada. Teen/saadan teile heameelega korralikud täisresolutsioonis fotod. Minu kontakt- ormart (at) gmail.com

Lisa kommentaar

Foorumi HTML

  • Lubatud HTML- märgendid: <a> <em> <strong> <cite> <blockquote> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd> <img>
  • Automaatne rea- ja lõiguvahetus
  • Veebiaadressid ja e-maili aadressid muutuvad automaatselt linkideks.

Plain text

  • HTML elemendid keelatud.
  • Veebiaadressid ja e-maili aadressid muutuvad automaatselt linkideks.
  • Automaatne rea- ja lõiguvahetus
CAPTCHA
Rämpspostituste vältimiseks palume sisestada vastus antud küsimusele:
Kirjuta vastus.