RattadSaksa rattadDürkopp 1913.a.

Meesterahva jalgratas Dürkopp, 1913.a.

illustratsioonTegu on ajastule tüüpilise meesterattaga - üsna kõrge kuid lühike raam, 28" rantäärisega rehvidele mõeldud rattad ning suured ketirattad nii ees kui taga. Mõnevõrra erandlikult ajastule ja tootjafirmale on jalgratta kett mitte 5/8" sammuga, vaid 1/2" sammuga. See on tinginud suureläbimõõduliste ketirataste kasutamise - esimesel ketirattal on 72 hammast, tagumisel 27 hammast. Neljakandilise profiiliga väntade kinnitus keskjooksu võllile on dürkoplikult trapets-istu ja mutriga.

Ratas oli säilinud jäänustena – algsed olid raam, esikahvel, leistang, keskjooks, ketirattad ja üks pedaal. Samuti on algsed pumbahoidjad ja esipidurisüsteem. Ülejäänud detailid olid puudu või vahetatud teiste vastu.

Ratas sai põhjalikult restaureeritud 2011.a. Asendatud said kõik puuduvad või hävinud detailid – rattad, sadul, pidurisüsteem ning väga palju pisiosi. Ülejäänud detailid sai parandatud (st raami enam kui 15 koha pealt keevitatud) Rattale sai monteetitud ajastule tüüpiline esirattalt toimiv kell.